УКЛАДАННЯ ДОГОВОРУ КУПІВЛІ – ПРОДАЖУ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

Дата: 04.02.2022 14:16

Безоплатна правова допомога |

1. Підготовка документів

Для продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення (паю) (далі – с/г ділянки)  власнику слід підготувати документи , що підтверджують права, зобов’язання та обмеження стосовно використання  с/г ділянки :

• підтвердження права власності на ділянку. Для цього слід отримати витяг із Державного реєстру прав на нерухоме майно (далі ДРРП) або мати інший документ, який підтверджує право власності на ділянку (державний акт, свідоцтво про право власності). Якщо у  ДРРП право власності не зареєстроване, його можна зареєструвати у центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) або у нотаріуса під час укладання договору купівлі продажу ділянки.

• Витяг із державного земельного кадастру (ДЗК). Продаж с/г ділянки , якій не присвоєний кадастровий номер, неможливий. Отримати витяг із ДЗК можна онлайн на сайті Держгеокадастру - e.land.gov.ua/services  . За його відсутності слід у землевпорядній організації замовити документацію із землеустрою, на підставі якої здійснюється реєстрація в ДЗК.

1. Формування ціни

Ціна продажу с/г ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), до 1 січня 2030 року не може бути меншою за їх нормативно грошову оцінку.

• Витяг із технічної документації про нормативно грошову оцінку с/г ділянки можна отримати онлайн на сайті Держгеокадастру.

• Для визначення ринкової вартості с/г ділянки необхідно замовити експертну грошову оцінку. ЇЇ можна здійснити безкоштовно через сервіс автоматичної оцінки Фонду держмайна або замовити у професійного оцінювача.

3.Вибір нотаріуса

Нотаріальне посвідчення договору купівлі – продажу с/г ділянки проводиться за місцем її знаходження або за місцем реєстрації однієї зі сторін договору та є  обов’язковим.

4.  Вимоги до покупця

Право продавати та купувати с/г ділянку мають:

• До 2024 року тільки громадяни України , але не більше 10 га в однієї особи.

• З 1 січня 2024 року поряд із фізичними особами також юридичні особи, акціонерами/учасниками яких є виключно громадяни України, держава або територіальні громади, але не більше ніж 10 тис. га в однієї фізичної / юридичної особи.

• Продаж с/г ділянок заборонений  іноземцям до рішення референдуму.

• Продаж с/г ділянок заборонений громадянам держави, визнаної Україною державою агресором  або державою – окупантом.

• Продаж с/г ділянок заборонений членам терористичних організацій.

• Продаж с/г ділянок заборонений якщо до покупця чи його родичів застосовано санкції у вигляді заборони на укладення право чинів з набуття у власність земельних ділянок.

Покупець/г ділянок має документально підтвердити джерела походження коштів (інших активів), за які планує набути право власності на землю.

1. Перевірка законності угоди

Документи які потрібні для укладання угоди:

• Паспорти та РНОКПП сторін договору.

• У разі спільної  сумісної власності на с/г ділянку нотаріально засвідчена згода або особиста присутність чоловіка/дружини, свідоцтво про шлюб чи його розірвання його/її паспорт та РНОКПП.

• Документи що підтверджують право власності на земельну ділянку.

• АВитяги з ДЗК та ДРАП.

• Витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку.

• Звіт про експертну грошову оцінку

• Документи що підтверджують походження коштів покупця.

Під час посвідчення договору – купівлі продажу с/г ділянки нотаріус перевіряє законність угоди на момент її укладання, зокрема дотримання встановлених вимог до покупця.

У разі виникнення питань просимо Вас звертатися до сектору «Новопсковське бюро правової допомоги» за адресою: вул. Українська, б.114, смт. Новопсков Старобільського району Луганської області, або за телефонами :

тел : 099-743-03-78 – сектор «Новопсковське бюро правової допомоги»

тел : 0(800)213-103 – гаряча лінія