Примусова вакцинація від СOVID-19. Законно чи ні?

Дата: 20.09.2021 16:37

Безоплатна правова допомога |

У відповідності до статті 10 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» зазначено, що кожен громадянин мусить піклуватися про своє здоров’я і здоров’я дітей, не шкодити здоров’ю інших громадян, проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення. А в статті 43 вищевказаного закону, йдеться про те, що пацієнт мусить дати згоду на будь-яку медичну допомогу, зокрема й на щеплення (крім прямої загрози життю, як от у випадку сказу, коли вакцинація здійснюється незалежно від волевиявлення хворого). Тобто вакцинуватись чи ні вирішує сам пацієнт в зв’язку з тим, що це  його право, а не обов’язок. Але варто пам’ятати, що в питанні вакцинації фігурують не лише права однієї людини (право на відмову від нього), а й інтереси суспільства в цілому  та держави зокрема. Саме тому, Закони України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя» передбачають обов’язковість щеплень від туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, коклюшу, правця та кору. Закон допускає відмову від профілактичного щеплення лише за медичними показниками, коли в результаті щеплення можуть виникнути проблеми чи погіршення здоров’я людини. В силу Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», а саме статті 15 цього закону : «дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його». Порядок проведення медичних оглядів дітей і форма довідки для прийому їх до дитячих закладів установлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я. Також відповідно до статті 12 вищевказаного закону «Про захист населення від інфекційних хвороб» : «відмова працівника від профілактичних щеплень і проти інших інфекційних хвороб може бути підставою для відсторонення його від виконання робіт на підприємствах та установах, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників чи поширення ними інфекцій. У разі відмови або ухилення від щеплень ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт». Вказаними нормами визначено відповідальність за нездійснення обов’язкових щеплень, але це не означає обмеження права пацієнта на відмову від лікування, адже існуючими спеціальними нормами встановлено обов’язок зробити профілактичні щеплення. Судова практика яка склалася наразі стоїть в першу чергу на захисті інтересів суспільства. У відповідності до Постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 17 квітня 2019 року по справі № 682/1692/17 зазначено, що індивідуальне право (інтерес) відмовитися від щеплення протиставляється загальному праву (інтересу) суспільства, інших батьків та їх дітей, які провели у встановленому державою порядку щеплення, зокрема, перед направленням дітей до навчального закладу для здобуття освіти. Внаслідок встановлення такого балансу досягається мета – загальне благо у формі права на безпеку та охорону здоров, що гарантовано статтями 3, 27 та 49 Конституції України. Вимога про обовзкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб з огляду на потребу охорони громадського здоров’я, а також здоров’я зацікавлених осіб, є виправданою. Тобто принцип важливості суспільних інтересів ставиться вище над особистими. І якщо відмова від вакцинації може спричинити негативні наслідки для суспільства в цілому, держава встановлює санкції за відмову. В примусовому порядку проводити вакцинацію чинне законодавство не дозволяє, але держава, шляхом прийняття відповідних нормативно-правових актів, може обмежити громадянина, що відмовився від щеплення в реалізації деяких його особистих прав.
 Наразі вакцинація від COVID-19 в Україні є добровільною. Тому, вакцинувати примусово від COVID-19 в Україні на сьогоднішній день не можна. З повагою Новопсковське бюро правової допомоги Старобільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги
 тел : 099-743-03-78 – відділ «Новопсковське бюро правової допомоги»
 тел : 0(800)213-103 – гаряча лінія.