Сьогодні, 2 серпня світ вшановує 80-ті роковини пам'яті 500 000 ромів і сінті, вбитих в окупованій нацистами Європі
Саме у цей день, 80 років тому, гітлерівський режим вчинив страшний злочин проти людства – в газових камерах табору смерті Аушвіц-Біркенау було живцем спалено близько трьох тисяч безневинних чоловіків, жінок, дітей. Єдиною їхньою «провиною» була належність до ромської національності. Роми сприймалися з погляду нацистської расової теорії як загроза расовій чистоті німців.
Коли мова заходить про масові людські жертви під час Другої світової війни, то насамперед на думку спадає знищення євреїв, а про геноцид ромів у Німеччині заговорили лише на початку 80-х років минулого століття.
Під час Другої світової війни було знищено 80% усього ромського населення країн Європи.
За роки незалежності Україна впроваджувала політику, спрямовану на етнічне відродження ромів, їх самоідентифікацію й самоствердження. Ромська етнонаціональна спільнота є невід’ємною частиною українського народу, а її історія – складовою нашої спільної національної пам’яті.
Людство має пам’ятати про страшні злочини тих часів, та не допустити їх повторення. Свобода вираження, толерантність та усвідомлення єдності – це те, що ми маємо винести з цих уроків минулого.